01.10.2025
Produsele de 15 minute din cadrul Cuplării Unice a Piețelor pentru Ziua Următoare (SDAC) au fost implementate.
Granularitatea de 15 minute (15-minute Market Time Unit – MTU) în cadrul SDAC a fost implementată în toate zonele de ofertare și pe toate granițele dintre zonele de ofertare din Europa în ziua de tranzacționare 30 septembrie 2025 pentru ziua de livrare 1 octombrie 2025.
În conformitate cu procesul de lansare agreat, părțile implicate în proiect vor monitoriza îndeaproape stabilitatea și reziliența performanței sistemului în următoarele zile de operare. Participanții la piață vor fi informați prompt cu privire la orice modificări relevante.
Despre SDAC
SDAC alocă capacitatea de transport transfrontalieră limitată în cel mai eficient mod prin cuplarea piețelor angro de energie electrică din diferite regiuni printr-un algoritm comun, ținând cont simultan de constrângerile de transport transfrontalier, maximizând astfel bunăstarea socială.
Scopul SDAC este de a crea o piață de energie pan-europeană unică transfrontalieră pentru ziua următoare. O piață pentru ziua următoare integrată crește eficiența generală a tranzacționării prin promovarea concurenței efective, creșterea lichidității și permiterea unei utilizări mai eficiente a resurselor de producere în întreaga Europă.
Pentru informații suplimentare privind SDAC, accesați:
http://www.nemo-committee.eu/sdac
https://www.entsoe.eu/network_codes/cacm/implementation/sdac/
*****
Despre OPCOM
OPCOM este Operatorul Pietei de Energie Electrica si Gaze Naturale “OPCOM” SA. Incepand cu anul 2000, OPCOM s-a angajat sa consolideze un mediu de piata unde se tranzactioneaza energie si certificate de mediu in conditii de transparenta si integritate. Portofoliul de tranzactionare oferit de OPCOM cuprinde produse de energie electrica si gaze naturale, precum si certificate verzi. Mai mult de 800 companii utilizeaza produsele disponibile pentru tranzactionare pe pietele de energie electrica si gaze naturale pe termen scurt si pe pietele de certificate verzi, precum si pe pietele pe termen lung pentru contractele bilaterale pentru energie electrica, gaze naturale si certificate verzi. Suplimentar fata de acest rol, OPCOM este responsabil de decontarea tranzactiilor incheiate pe pietele de energie electrica pe termen scurt și, de asemenea, OPCOM actioneaza ca mecanism de raportare inregistrat conform REMIT gestionand mai mult de 400 de acorduri de raportare de date de pe pietele de energie electrica si gaze naturale. OPCOM este, de asemenea, Operator al Pietei de Energie Electrica Desemnat (OPEED), nominalizat in conformitate cu Regulamentul (UE) 2015/1222 pentru efectuarea cuplarii unice a pietelor pentru ziua urmatoare si a pietelor intrazilnice. In 2024, OPCOM a fost desemnat in calitate de contraparte CfD in cadrul schemei de sprijin Contracte pentru diferenta pentru tehnologiile cu emisii reduse de carbon.
OPCOM aplica Sistemul de Management al Calitatii conform ISO 9001:2015, respectiv Sistemul de Management al Securitatii Informatiilor conform ISO/IEC 27001:2022, ambele sisteme fiind certificate de LRQA.
Pentru mai multe informatii, va rugam sa ne vizitati la adresa www.opcom.ro.
Comunicat de presă - SDAC 01.10.2025  |