OPCOM: Înscrierea la PCCB-NCÎnregistrare, Convenție, Proceduri, Regulament - PCCB-NC
Înscrierea la Piaţa centralizată a contractelor bilaterale de energie electrică şi documentație specifică pentru modalitatea de tranzacţionare PCCB-NC
La Piaţa centralizată a  contractelor bilaterale de energie electrică - modalitatea de tranzacţionare  conform căreia contractele sunt atribuite prin negociere continuă (PCCB-NC) se  pot înregistra:
  
    
      - titulari de licenţă din sectorul  energiei electrice,
- persoane fizice sau juridice care,  potrivit legii, pot desfăşura activităţi în sectorul energiei electrice fără a  deţine o licenţă acordată de Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul  Energiei, respectiv persoanelor juridice având sediul într-un stat membru al  Uniunii Europene cărora Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul  Energiei le-a confirmat dreptul de participare la pieţele de energie electrică  din România.
  Solicitanții  care nu sunt înregistrați la una din piețele organizate de energie electrică la  termen administrate de OPCOM S.A. vor transmite urmatoarele documente:
  
    
      - Convenţia de participare la piețele  contractelor bilaterale, două exemplare în original semnate de reprezentantul  legal sau un exemplar semnat electronic;
- O scrisoare de intenţie privind  înregistrarea ca Participant la piețele contractelor bilaterale, respectiv Piaţa  centralizată a contractelor bilaterale de energie electrică - modalitatea de  tranzacţionare conform căreia contractele sunt atribuite prin negociere  continuă - PCCB-NC, însoțită de documentele specifice Procedurii privind  înregistrarea la piețele organizate de energie electrică administrate de OPCOM  S.A.;
- În cazul în care solicitantul este  înregistrat la altă piață organizată de energie electrică, va depune o  scrisoare de intenție însoțită de o declarație pe proprie răspundere potrivit  căreia documentele depuse în procesul/procesele de înregistrare derulate  anterior sunt în vigoare, integral aplicabile și nu necesită actualizare și documentele  specifice Pieței centralizate a contractelor bilaterale de energie electrică -  modalitatea de tranzacţionare conform căreia contractele sunt atribuite prin  negociere continuă,  conform Procedurii  privind înregistrarea la piețele organizate de energie electrică administrate  de OPCOM S.A.
În cazul  în care solicitantul este deja înregistrat la una din piețele organizate de  energie electrică la termen (PC-OTC, PCCB-LE-flex,  PCCB-PC, PCSU, PMC si PCTL) administrate de  OPCOM S.A., acesta va transmite o scrisoare de intenţie însoțită de documentele  suplimentare, dacă este cazul, specifice Piețelor contractelor bilaterale,  respectiv Pieței centralizate a contractelor bilaterale de energie electrică -  modalitatea de tranzacţionare conform căreia contractele sunt atribuite prin  negociere continuă, însoțite de o declarație pe proprie răspundere potrivit  căreia documentele depuse în procesul/procesele de înregistrare derulate  anterior sunt în vigoare, integral aplicabile și nu necesită actualizare;
   
Cadrul de reglementare aferent  Pieţei centralizate a contractelor bilaterale de energie electrică -  modalitatea de tranzacţionare conform căreia contractele sunt atribuite prin  negociere continuă:
  - Procedura privind înregistrarea la piețele organizate de energie electrică administrate de OPCOM S.A., revizia 14
- Regulamentul (forma consolidata) pentru aprobarea Regulilor generale privind pieţele organizate de energie electrică la termen, aprobat prin Ordinul președintelui, nr. 134/19.10.2022, cu modificările și completările ulterioare
- Regulile generale privind pieţele organizate de energie electrică la termen,  aprobate prin Ordinul ANRE nr. 134/19.10.2022.
- Regulamentul (forma consolidata) privind cadrul organizat de tranzacţionare pe pieţele organizate de energie electrică la termen administrate de Societatea Operatorul Pieţei de Energie Electrică şi Gaze Naturale OPCOM - S.A., aprobat prin Ordinul președintelui ANRE nr. 12/16.03.2023, cu modificările și completările ulterioare
   
     
       - Regulamentul privind cadrul  organizat de tranzacţionare pe pieţele organizate de energie electrică la  termen administrate de Societatea Operatorul Pieţei de Energie Electrică şi  Gaze Naturale OPCOM - S.A., aprobat prin Ordinul președintelui ANRE nr.  12/16.03.2023
- Ordinul președintelui ANRE  nr.2 din 14.02.2024 privind modificarea si completarea Regulamentului privind  cadrul organizat de tranzacționare pe piețele organizate de energie electrică  la termen administrate de Societatea Operatorul Pieței de Energie Electrică și Gaze  Naturale OPCOM - S.A., aprobat prin Ordinul președintelui ANRE nr.12/2023,  publicat in M.O. nr.145 din 22.02.2024
- Ordinul ANRE Nr. 58 din 15 iulie 2025 pentru modificarea, completarea şi abrogarea unor ordine ale preşedintelui Autorităţii Naţionale de Reglementare în Domeniul Energiei privind piaţa de energie electrică, publicat in M.O. nr. 704 din 29.07.2025 
 
 
- Convenţia de participare la piețele contractelor bilaterale, forma aplicabilă începând cu data de 02.10.2025
- Act Aditional la Convenția de participare la piață  – model pentru consemnarea modificării datelor de identificare al participanților  la piată.
- Procedura privind tranzacționarea pe Piaţa centralizată a  contractelor bilaterale de energie electrică - modalitatea de tranzacţionare  conform căreia contractele sunt atribuite prin negociere continuă
- Contract standard de vânzare-cumpărare a  energiei electrice pe PCCB-NC, aplicabil tranzacțiilor încheiate începând cu  data de 04.08.2025
- Procedură privind modificarea listei profilurilor de livrare a energiei electrice pe baza tranzacțiilor încheiate pe piaţa centralizată a contractelor bilaterale de energie electrică - modalitatea de tranzacționare a contractelor prin licitație extinsă şi utilizarea produselor care să asigure flexibilitatea tranzacţionării, respectiv modalitatea conform căreia contractele sunt atribuite prin negociere continuă, forma aplicabilă începând cu data de 01.12.2024
- Tarife percepute de către OPCOM SA în calitate de Operator al pieţelor organizate de energie electrică
- Ghidul Participantului la Piaţa  Centralizată a contractelor bilaterale de energie electrică-modalitatea de  tranzacţionare PCCB-NC
- Manual de instalare a aplicatiei ActivID ActivClient pentru citirea tokenului
Vă informăm că începând cu 1 iulie 2025 pentru accesul la platformele de tranzactionare se vor acorda doar certificate digitale cu valabilitate 1 an. 
28.09.2023  
 Vă  anunțăm prelungirea perioadei tranzitorii de transmitere a Convenției  de participare la piețele contractelor bilaterale semnată în forma  aplicabilă începând cu data de 27.04.2023. Termenul limită va fi anunțat  ulterior.
27.04.2023
IMPORTANT! Menținerea calității de participant la  PCCB-NC. 
Urmare a implementării  prevederilor Ordinului ANRE nr. 12 din 16 martie 2023 pentru aprobarea  Regulamentului privind cadrul organizat de tranzacţionare pe pieţele organizate  de energie electrică la termen administrate de Operatorul Pieţei de Energie  Electrică şi Gaze Naturale OPCOM – S.A., publicat în Monitorul Oficial Nr. 258  din 28 martie 2023, prevederile în vigoare începând cu data de 27.04.2023 ale Convenţiei  de participare la piețele contractelor bilaterale sunt pe deplin aplicabile  participanţilor înregistraţi la această piaţă. Participanții înregistrați la PCCB-NC care nu acceptă prevederile Convenţiei  de participare la piețele contractelor bilaterale în forma aplicabilă începând  cu data de 27.04.2023, pot decide încetarea aplicabilităţii Convenţiei de  participare, cu respectarea prevederilor procedurilor operaţionale specifice. 
Pană la data de 30.09.2023 participanții înscriși la  PCCB-NC vor trebui să transmită Convenţia de participare la piețele contractelor  bilaterale semnată  în forma aplicabilă începând cu data de 27.04.2023.
IMPORTANT!
Vă informăm că documentele propuse de OPCOM S.A. și publicate pe web-site-ul propriu, în calitatea sa de administrator a pieţelor centralizate de energie electrică în temeiul Licenței ANRE nr. 407/20.12.2001 și de administrator a pieţelor centralizate de gaze naturale în temeiul Licenței ANRE nr. 2270/14.12.2018 și care se pot constitui obiectul drepturilor de proprietate intelectuală sau, după caz, ale drepturilor de proprietate industrială constituie proprietatea intelectuală şi industrială a OPCOM S.A., fiind astfel recunoscute și protejate de dispozițiile relevante ale dreptului român, comunitar şi internațional pentru protecția proprietății intelectuale şi a proprietății industriale, sens în care s-ar putea acorda posibilitatea unor terțe părți de a le reproduce, distribui, de a realiza opere derivate, de a le retransmite sau de a îndeplini alte astfel de acțiuni numai cu autorizarea prealabilă expresă OPCOM S.A.
Dispozițiile art. 7 referitoare la obiectul drepturilor de autor coroborate cu dispozițiile art. 13 referitoare la drepturi patrimoniale, distincte şi exclusive, ale autorului de a autoriza sau de a interzice acțiuni ale terților referitoare la propriile opere sunt impuse în temeiul Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe.
În temeiul acelorași norme juridice, se specifică în mod expres, conform art. 20 alin  (2) faptul că dreptul de a autoriza sau de a interzice comunicarea publică sau punerea la dispoziția publicului a operelor nu se consideră epuizat prin niciun act de comunicare publică sau de punere la dispoziția publicului.
Ca atare, vă informăm că OPCOM S.A. nu permite reproducerea, distribuirea, realizarea unor opere derivate, retransmiterea sau orice altă utilizare în scop comercial a documentelor aplicabile piețelor administrate de OPCOM S.A. așa cum sunt publicate pe pagina de web a OPCOM S.A., decât în cadrul piețelor administrate de OPCOM S.A. și vă aducem în vedere faptul că OPCOM S.A. își rezervă dreptul să demareze și să susțină toate demersurile legale necesare, inclusiv prin intentarea unor eventuale acțiuni în fața instanțelor judecătorești și/sau autorităților competente cu privire la aspectele care impactează în mod negativ activitatea sa.